آماده سازی خاک در فصل بهار

آماده سازی خاک در فصل بهار

در فصل بهار، چه زمانی برای شروع کار با خاک مناسب تر است و با چه روشی می توان آماده بودن خاک را تشخیص داد؟

خورشید اواخر زمستان هر روز به تدریج در آسمان بالاتر می‌آید و اشعه‌های آن گرم‌تر و حتی شدیدتر از باد تند اسفند ماه است. به زودی می‌توانیم که عصرانه را در روشنایی روز بخوریم. زمانی که آخرین برف‌های زمستان آب می‌شوند، من پاکت بذرها و ابزارهای باغبانی را فراهم می‌کنم. می‌دانم که هنوز برای کاشت زود است اما ضرری در آماده سازی وسایل وجود ندارد.

زمان شروع کار با خاک 

کشت و کار زود هنگام در خاک، یک اشتباه بزرگ است. هنگامی که هنوز خاک از برف‌های آب شده‌ی زمستان و باران بهاری اشباع شده است، با راه رفتن یا حتی بدتر از آن با حرکت ابزارهای سنگین روی آن، به راحتی فشرده می‌شود. افزون بر این، تکه‌های بزرگ خاک خیس در این زمان تبدیل به کلوخ‌های غیرقابل نفوذ می‌شوند که بعدها خرد کردن آنها بسیار سخت خواهد بود. زمانی که مقداری هوا در بین ذرات خاک وجود دارد، ریشه‌های گیاهان به بهترین روش رشد می‌کنند. خاک سنگین و خیس تبدیل به یک بافت نرم و نگهدارنده هوا که برای گیاهان بهترین خاک است، نمی‌شود. این بافت سخت کلوخ مانند موجب به دام افتادن کیسه‌های هوا در اطراف ریشه‌های گیاهان می‌شود که این وضعیت همانند وضعیت نداشتن هوا، مضر و آسیب زننده است. 

چه زمانی می‌توانید بگویید که خاک شما به اندازه‌ی کافی خشک شده است و برای کار کشت آماده است؟ بهترین روش تست وضعیت خاک، همان روش قدیمی باغبانان است که مقداری از خاک را بین انگشتان خود تست می‌کنند. به اندازه‌ی نصف فنجان از خاک را با دست خود بردارید سپس آن را به قدری فشرده کنید تا به شکل یک گلوله در بیاید. اگر این گلوله با فشار انگشتان شما و یا با رها شدن از ارتفاع 90 سانتی‌متر یا بیشتر، به راحتی خرد شود، مشخص است که خاک به اندازه ی کافی خشک است. اگر شکل کروی خود را حفظ کند و یا به سختی خرد شود و تبدیل به ذرات جامد شود، نسبت به خاک نرم هنوز احتیاج به آب خیلی بیشتری دارد. خاک رس که زیادی مرطوب است زمانی که بین انگشت شصت و انگشت اشاره مالش داده می‌شود، نرم و یکدست احساس می‌شود. اگر بسیار مرطوب است (75 تا 100 درصد رطوبت) توده‌ی خاک انعطاف‌پذیر خواهد بود که در آن صورت یک نوار از خاک می‌تواند برداشته شده و با انگشتان‌تان فشار داده شود. کشت و کار با خاک مرطوب می‌تواند بافت خاک را برای همه‌ی فصل فاسد کند.

مطلب آماده سازی خاک برای کاشت و آمدگی خاک برای کاشت گیاه را اینجا مشاهده کنید.

پارسه‌گرد این مقاله را برای اولین‌بار در وب فارسی منتشر کرده‌است، لذا نقل مطلب بدون درج لینک فعّال پارسه‌گرد اخلاقی نیست.
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه