از فلسفه نترسید/ مجموعه ای برای آشتی با فلسفه از خشایار دیهیمی


از فلسفه نترسید/ مجموعه ای برای آشتی با فلسفه از خشایار دیهیمی

 نشر «گمان» در راستای فعالیت های تازه خود، مجموعه ای خواندنی منتشر کرده است. مجموعه ای به سرپرستی خشایار دیهیمی و درباره فلسفه.
به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، اکثر ما از اسم فلسفه می ترسیم. اگر هم نترسیم، نسبت به آن با احتیاط رفتار می کنیم. فلسفه همیشه معنی سخت و پیچیده بودن را به ذهن متبادر می کند و شاید به همین خاطر است که خوانندگان کتاب های فلسفی کم هستند.
اما مجموعه کتاب های «تجربه و هنر زندگی» نشر گمان، تصمیم دارد این تصور را از ذهن مخاطبش پاک کند. کتاب های این مجموعه اگرچه مفهومی فلسفی دارند اما با نفس زندگی رابطه ای تنگاتنگ برقرار می کنند.

 

خشایار دیهیمی سرپرست این مجموعه در مقدمه خود بر این کتاب ها می نویسد: «از نظر من فلسفه رشته ای دانشگاهی نیست که در دانشگاه خوانده شود و مختص عده خاصی باشد که در این رشته تحصیل می کنند. فلسفه به همه تعلق دارد و همه ما از کودکی سئوالاتی طرح می کنیم که جنبه فلسفی آشکاری دارند... متاسفانه د رکشور ما هم نظر اغلب نویسندگان و مترجمان فلسفه معطوف به کتاب های نظری سیستماتیک است، کتاب هایی که خوانندگان احساس می کنند که نویسنده اش اصلا تلاشی نمی کند تا زندگی را با همه آشوب هایش، پوچی هایش، دردهایش، خوشی هایش، سرخوردگی هایش اضطراب هایش و خلاصه فراز و نشیب هایش درک کند، درگیرشان شود و ما را نیز همراه با خودش درگیرشان کند...»

 

اما این مجموعه به مسائلی فلسفی از همین دست می پردازد که همه ما به نوعی در زندگی با آن مواجهیم. از سئوال های کلی گرفته نظیر «معنای زندگی» و «خوشبختی» تا مسائل جزیی تر نظیر درد، بیماری، ترس، ملال، زندگی  روزمره، جسد، عشق، مرگ، بخشودن و ... زبان این کتاب ها فنی نیست و همه می توانند آن را بخوانند.

 

کتاب های این مجموعه ما را با مفهوم واقعی فلسفه آشنا می کنند. همان مفهوم هنر زندگی کردن. نثر کتاب ها ساده است و بسیار جذاب که می تواند مخاطب را با خود همراه کند.

این مجموعه در شش جلد منتشر شده و قرار است از این به بعد نیز هر ما دو جلد تازه منتشر شود. «کمونیسم رفت، ما ماندیم و حتی خندیدیم»، «بخشودن»، «گفتار در بندگی خود خواسته»، «بنیانی علمی برای جهان عقلانی»، «فلسفه ترس» و «مرگ» به ترتیب عنوان جلدهای یک تا شش این مجموعه را شامل می شوند.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه