بازیگر مشهور برزیلی درگذشت

ایران بانو دات کام

بازیگر مشهور برزیلی درگذشت

ماریا دلاکاستا بازیگر مشهور تئاتر و تلویزیون برزیلی پس از هفت دهه کار هنری در سن 89 سالگی دیده بر جهان بست.

دلاکاستا دختر مزرعه دار مهاجر ایتالیایی که به خاطر فعالیت‌هایش در خانه‌ی تئاتر «سائوپائولو» به شهرت رسید، شنبه شب در بیمارستان «ریو» به علت بیماری ریوی از دنیا رفت. جنتایل ماریا مارکیورو دلاکاستا در اولین روز عید نو سال 1926 در شهر جنوبی «فلورز داکانها» به دنیا آمد.


 وی در 14 سالگی کار هنری خویش را آغاز کرد و رفته رفته عشق به تئاتر در او ریشه دواند و با تشویق همسر اولش «فرناندو بارس» در سال 1944 اولین کار خود را در صحنه‌ی تئاتر آغاز کرد.
 وی بعد از دومین ازدواج خود با «ساندرو پولونی» کارگردان تئاتر ایتالیایی تبار، به سمت کارگردانی تئاتر گرایش پیدا کرد.


 «دلاکاستا» و همسرش در سال 1948، تئاتر هنر‌های مشهور را در «ریو» و کمی بعد تئاتر «ماریو دلاکاستا» را در «سائوپائولو» تاسیس کردند.
 «دلاکاستا» به تولید آثار ادبی خاص و بحث برانگیز شهرت دارد و در گذشته آثار وی در بعضی کشورهای محافظه کار به دلایل نظامی مورد سانسور قرار می‌گرفته اما هم اکنون از آن‌ها به عنوان شاهکارهای ادبی یاد می‌شود.


 «کاستا» همچنین در تعدادی از برنامه‌های تلویزیونی زمان خود هنرنمایی کرده که از آن‌ها می‌توان به هنر نمایی در کنار «بتوراک فلر» در سال 1969 در یک برنامه‌ی اجتماعی با موضوع کفش فروشی که سعی داشت خود را به سطح بالای جامعه برساند، اشاره کرد.
 در سال 2002، وزیر فرهنگ برزیل، نشان شایستگی فرهنگی را به «کاستا» تقدیم کرد.
 «دلاکاستا» در طی زندگی خویش فرزندی نداشته و همسر دوم خود را در سال 1995 از دست داده است.
اخبارفرهنگی - باشگاه خبرنگاران

 

 گرد آوری مطالب : iranbanou.com

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه