الیاس قالیباف؛ آقازاده شهردار تهران. از وقتی محمدباقر قالیباف شهردار تهران شد، پسر و همسرش هم به ساختمان بهشت رفتند. زهرا مشیر، مشاور و مدیر کل امور زنان شهرداری شد و الیاس هم پای ثابت جلسات شورای شهر و شهرداری.

مجله اینترنتی برترین ها

هفته نامه تماشاگران امروز - لیلی خرسند: الیاس قالیباف؛ آقازاده شهردار تهران. از وقتی محمدباقر قالیباف شهردار تهران شد، پسر و همسرش هم به ساختمان بهشت رفتند. زهرا مشیر، مشاور و مدیر کل امور زنان شهرداری شد و الیاس هم پای ثابت جلسات شورای شهر و شهرداری. در همه این سال هایی که قالیباف سمت شهردار تهران را دارد، شایعات زیادی درباره امتیازاتی که پسرش گرفته، مطرح بوده اما هیچ یک از آنها به اندازه خبری که به تازگی در فضای مجازی پخش شد، همه گیر و تاثیرگذار نبود. خبری که هفته های قبل منتشر شد و اختلاسی سه هزار میلیاردی و بعضا هشت هزار میلیاردی را به الیاس قالیباف نسبت داد.

پسر قالیباف اولین آقازاده ای نیست که در ایران با اتهامات و ابهامات مالی رو به رو شده است. در هر دوره ای که پدری مسوولیت داشته و خانواده اش را هم در تصمیم گیری ها و مراودات دخالت داده، شایعات زیادی درباره فعالیت های اقتصادی و مراودات مالی آنها هم شنیده شده. بعضی ای آنها به مانند قالیباف مجبور شده اند از فرزندشان حمایت کنند. شایعه ای که علیه الیاس قالیباف ساخته شد این بود که هشت هزار میلیارد از بودجه شهرداری غیب شده و این مبلغی است که پسر قالیباف اختلاس کرده است.

بعد از اینکه اعلام شد که کل بودجه شهرداری در یک سال هشت هزار میلیارد است، مبلغ به سه هزار میلیارد کاهش یافت. اما باز هم خبر اول به خودش باقی بود. حتی بعضی ها با شایعه دیگری آن را تکمیل کرده بودند؛ الیاس در حال ساخت ساختمانی در سعادت آباد است که در هر طبقه بیش از هفتصد متر خلاف داشته و به همین دلیل سه روز بازداشت بوده.

فعالیت های بحث برانگیز الیاس قالیباف

حتی گفته شد که او با وثیقه سه میلیاردی آزاد و از کشور خارج شده است. بعضی هم مقصد او را انگلیس اعلام کردند. با اینکه منبع خبر رسمی نبود، اما افکار عمومی تا حدودی این اختلاس را باور کرد و منتظر توضیحات بود. شهردار تهران در اولین تریبونی که خبرنگاران هم حضور داشتند، همه این شایعات را تکذیب کرد. او تنها کسی نبود که در این باره اظهارنظر کرد. حجت الاسلام محسنی اژه ای سخنگوی قوه قضاییه هم گفت که الیاس قالیباف در بازداشت نبوده.

اما چرا شایعات درباره خانواده قالیباف زیاد است؟ شهرداری تهران و همسرش، سال 1361 ازدواج کرده اند و سه فرزند دارند؛ دو پسر و یک دختر. از بین این سه، فقط الیاس کنار پدر است و همین حضور دلیل اصلی شایعات است. قالیباف در همه سال هایی که علیه پسرش موضع گیری هایی بوده، مدعی شده که او فقط یک معلم است. اما هیچ وقت توضیح نداده که اگر شغل او معلمی است، چرا در شهرداری و شورای شهر رفت و آمدهای زیادی دارد.

خبرنگاران حوزه شهری، بارها او را دیده اند و می گویند هرچند او در دوره چهارم شورای شهر کمتر در جلسات دیده می شود اما در دوره سوم سعی می کرد جلسه ای را از دست ندهد. گفته می شود الیاس دوستی نزدیکی با پسر محمدهادی ایازی، معاون سابق اجتماعی شهرداری دارد و در بیشتر رفت و آمدها، این دو کنار هم بوده اند. البته می گویند او با جاوید، معاون سابق عمرانی شهرداری تهران و شهردار کنونی منطقه 4 تهران هم رابطه خوبی دارد. چه بسا همین دوستی ها، شروع ساختن شایعات بوده.

یکی از افرادی که ارتباط نزدیکی با خانواده قالیباف دارد، بیشتر شایعاتی را که درباره پسر بزرگ خانواده مطرح است، در می کند. او معتقد است بعداز هاشمی و احمدی نژاد، قالیباف بیشترین دشمن را دارد و همان ها هستند که با تیم رسانه ای قوی، سعی می کنند همه را به این خانواده بدبین کنند. او می گوید: «بیشتر حرف هایی که درباره الیاس زده می شود، دروغ است. قطعی می دانم که دو بار برای سوال و جواب بازداشت شده. اما اختلاس هایی که به او نسبت می دهند، بی انصافی است.

او هیچ اختلاسی نکرده است و این حرف ها صحت ندارد.» این مدافع خانواده قالیباف شایعاتی را که درباره روزنامه تهران امروز مطرح است، نمونه ای برای بی اساس بودن ادعاهای دیگر می داند: «می گویند الیاس در روزنامه تهران امروز مشکلات مالی داشته. روزنامه متعلق به پدر او بوده و دلیلی نداشته که او بخواهد درگیر مسائل مالی شود. افرادی بودند که به خاطر مشکلات مالی این روزنامه به دادگاه رفتند، اما الیاس بین آنها نبود.»

در کنار همه ماجراهایی که به الیاس قالیباف نسبت داده می شود، موردی هست که همه تاییدش می کنند؛ موسسه شمس الشموس. گفته می شود این موسسه در ابتدای ثبت به نام الیاس قالیباف بود اما بعد از علنی شدن این موضوع و شایعات دیگری که به او نسبت داده شد، به فرد دیگری منتقل شد و الیاس سمت نایب رئیس هیات مدیره را به عهده گرفت. شمس الشموس برای مطبوعاتی ها نام آشنایی است. ساختمان قدیمی در بلوار بهزاد سعادت آباد که نزدیک به 900 متر مساحت دارد، تحریریه چند مجله بود که زیر نظر شهرداری منتشر می شد. مجله مثلث یکی از این مجلات بود.

زندگی ایرانی هم قبل از این که امتیازاتش به خانواده گلیان فروخته شود، زیر نظر تیم رسانه ای الیاس قالیباف منتشر می شد. خبرنگارانی که در این مجلات فعال بودند، به یاد دارند که الیاس در طبقه بالای این ساختمان دفتری داشت که سرآشپز اختصاصی که هر روز برایش غذای خانگی می پخت. البته این خبرنگاران هنوز چهره عبوس الیاس را از یاد نبرده اند، مردی مغرور که حتی حاضر نبوده به زیردستانش سلام کند و حالی از آنها بپرسد.

موسسه شمس الشموس که حتی افکار نیوز، سایت حامی خانواده قالیباف تایید کرده به الیاس تعلق دارد، مدتی هم در سینما سرمایه گذاری کرد. «سیمای مهر هستی» فعالیت ها فرهنگی جدی تر داشت و اسپانسر چند فیلم بود. این موسسه مدتی هم صاحب امتیاز روزنامه تهران امروز بود. خبرنگارانی که با این روزنامه همکاری داشتند، تایید می کنند که الیاس از سهامداران سیمای مهر هستی بود.

فعالیت های بحث برانگیز الیاس قالیباف

الیاس فامیل محسن رضایی


اطلاعات شخصی زیادی از الیاس قالیباف در دسترس نیست. بعضی می گویند او متولد سال 62 است و عده ای هم تاریخ تولدش را سال 1363 می دانند. با اینکه می گویند زهرا مشیر مادرش، دانشجوی دکترای جامعه شناسی بوده و فقط به دلیل مشغله کاری در شهرداری ترک تحصیل کرده، اما کسی از میزان تحصیلات الیاس اطلاعاتی ندارد. تنها حرفی که درباره او هست در مورد ازدواج اوست. گفته می شود او با دختر یکی از فرماندهان سپاه به نام مهدی احمدی ازدواج کرده، با خواهر داماد محسن رضایی. این ازدواج سال 1386 انجام شده و به گفته مادر الیاس 14 سکه مهر عروس خانم بوده. الیاس دختری هم به نام راحل دارد. همان دختری که رد سفر کربلا در آغوش پدربزرگ بود.

الیاس قالیباف: نه دزدی 8 هزار میلیاردی کرده ام، نه جزیره خریده ام

الیاس قالیباف، پسر شهردار تهران می نویسد: من هرگز به نوشتن این متن راضی نبودم. اما دیگر نیست کسی از دوستان و اطرافیانم که از من نخواسته باشد مطلبی بنویسم یا توصیه نکرده باشد که سکوت جایز نیست. اما به همین عزیزان و دلسوزان هم عرض کردم، شما که خوب می دانید متن پیام سراسر کذب علیه من و خانواده ام با چه هدفی نوشته شده و نشر داده می شود. آخر من چه چیزی را باید بنویسم؟ چه چیزی را باید توضیح بدهم؟ بنویسم که دزد نیستم؟ بنویسم که آقای یا خانم محترم، می دانی رقم هشت هزار میلیارد تومان یعنی چه؟! بنویسم که هیچ گاه تاکنون احضار و بازداشت نشده ام؟ بنویسم که فرار نکرده ام؟ بنویسم که لندن نیستم؟ بنویسم که جزیره نخریده ام؟! یا حتی همین عکس هم من نیستم؟!

کسانی که این شایعات را منتشر می کنند که با توضیح من از کرده خود پشیمان نمی شوند. آنها ماموریتی فراتر از الیاس قالیباف دارند و امروز، من هدف آنها هستم و فردا داستان چیز دیگری است؛ چرا که خوب زده بیدار نمی شود. اما تنها یک عامل بنده را قانع کرد که حتی همین چند خط را بنویسم و آن هم ذهن حقیقت جوی هموطنانی بود که نه از بودجه شهرداری خبر دارند؛ نه از جلسات مجمع تشخیص مصلحت نظام.

سرشان به زندگی خودشان گرم است و شبانه روز برای یک لقمه نان حلال تلاش می کنند و حالا به چنین پیام هم بر می خورند؛ من به احترام آنها توضیح می دهم. هموطن عزیز! من الیاس قالیباف، دانشجوی رشته مدیریت فرهنگی هستم که در یک مجمتع آموزشی فعالیت می کنم. زندگی اعیانی ندارم. نه خارج از کشورم و نه زندان. نه دزدی کرده ام نه اختلاس. من یقین دارم که افراد بسیاری نادانسته این شایعه سراسر کذب را در گروه های مختلف منتشر کرده اند و امیدوارم این درخواست، جسارت نباشد که از آنها تقاضا کنم که به همان میزان برای انتشار این متن توضیحی بنده نیز وقت و انرژی بگذارند. خدا همه ما را مورد رحمت و مغفرت خود قرار دهد.

مهر هشتم مدرسه آقای معلم


حدود چهار سال است که سردر ساختمان قدیمی بلوار بهزاد تابلوی مدرسه مهر هشتم نصب شده است. دو سال اول مدرسه فقط در مقطع دبیرستان پسرانه دانش آموز قبول می کرد اما از سال 1392 مدرسه دخترانه هم راه اندازی شد. به تازگی هم مهر هشتم در مقطع متوسطه هم مجوز گرفته است. مراجعه به این مدرسه کار سختی نیست. اما به نظر نمی رسد ثبت نام کار راحتی باشد. مراحل ثبت نام به این شکل است که خانواده هر دانش آموزی باید مشخصات کامل پدر، مادر، خواهر و برادران را در فرمی به اطلاع مدیران برساند.

اگر آنها تشخیص بدهند، دانش آموز در حد معیارهای مدرسه است، مراسم معارفه برگزار می شود. پدر و مادر با مدیران آشنا می شوند و اگر آنها هم مغایرتی با معیارها نداشته باشند، ثبت نام انجام می شود. با اینکه مادران دانش آموزان این مدرسه می گویند داشتن حجاب خانواده یکی از ملاک های اصلی برای پذیرفتن فرزند آنها در مدرسه مهر هشتم است، اما مسوول پاسخگویی در روابط عمومی این مدرسه توضیح داد که دانش آموزان دختر و معلمان آنها با لباس فرم وارد مدرسه می شوند اما در کلاس ها بدون حجاب هستند.

هزینه ثبت نام در این مدرسه هم از شش میلیون تومان کمتر نیست. ثبت نام در مقطع پیش دبستانی 2 از حدود شش تا شش و نیم میلیون تومان هزینه دارد. با بالارفتن مقطع تحصیلی این هزینه هم بالاتر می رود. هزینه سرویس رفت و آمد، لباس های فرم و... هم بر این مبلغ اضافه می شود. شاید به همین دلیل است که گفته می شود گردش مالی این مدرسه بالاست.
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه