مهدی پاكدل و تجربه‌ای به نام موسیقی
چهره‌های متعددی بوده‌اند كه توانایی‌های‌شان در چند زمینه هنری از آنها مفهوم كامل‌تری از یك آرتیست ساخته و باعث شده وجوه مختلفی از آنها به نمایش درآید.

چهره‌های متعددی بوده‌اند كه توانایی‌های‌شان در چند زمینه هنری از آنها مفهوم كامل‌تری از یك آرتیست ساخته و باعث شده وجوه مختلفی از آنها به نمایش درآید. سینماگران بسیاری داشته‌ایم كه به جز بازیگری در رشته‌های دیگری هم استعداد داشتند و گاه این استعداد نه‌تنها یك تجربه گذرا بلكه یك كار حرفه‌ای خوب و راضی‌كننده از آب درآمده كه هم مقبول مخاطبان عام و هم منتقدان شده است.

 

اخبار,اخبار فرهنگی,مهدی پاكدل

 
چندی پیش مهدی پاكدل انتشار نخستین مجموعه صوتی خود را به شكل دكلمه تحت عنوان «در انعكاس كوچه‌های خیس» جشن گرفت كه آزمون و خطایی دیگر از این چهره جوان علاقه‌مند به عكاسی و كارگردانی به شمار می‌رود؛ بازیگری كه این روزها اكران نخستین تجربه كارگردانی‌اش را با عنوان «فردا» در سینما تجربه را نیز به عنوان فعالیتی جدید، در پرونده حرفه‌ای‌اش به ثبت رسانده است؛ فیلمی كه به زعم هنرمندان و منتقدان نشان می‌دهد او نگاهی تیزبین در این مقوله دارد و می‌تواند گامی جدی برای شروع مسیری تازه و حرفه‌ای در زندگی مهدی پاكدل باشد.


تجربه‌ای به نام موسیقی
موسیقی فعالیتی نبود كه بخواهم به شكل جدی به آن بپردازم و می‌توان در همان رده یك تجربه تازه به آن نگاه كرد اما واقعا هم این‌طور نبود كه فقط بخواهم كاری كرده باشم. به موسیقی علاقه دارم و خودم كارهای خوب را گوش می‌دهم اما علاقه اصلی‌ام به كارهای كلاسیك و بعضا سنتی است.

 

یك استارت دكلمه‌ای
عمده كاری كه در زمینه موسیقی انجام داده‌ام مربوط به نوازندگی ساز است. تا حدودی به نوازندگی گیتار و پیانو پرداخته‌ام ولی خوانندگی مقوله‌ای نبوده كه به آن از قبل به‌طور جدی فكر كرده باشم. وقتی پیشنهاد انجام این كار به من شد احساس كردم می‌تواند استارت خوبی باشد تا فضای آن را از نزدیك تجربه كنم؛ كما اینكه در این آلبوم هم دكلمه كرده‌ام و اتفاقی به نام خوانندگی نیفتاده است.


مجموعه‌ای از اشعار مناسب
مطالعه از جمله كارهایی است كه همیشه آن را در برنامه‌ام داشته‌ام و بخشی از این مطالعه شامل خواندن اشعار مختلف هم می‌شود. اشعاری كه برای این آلبوم به من پیشنهاد شد كارهای خوبی بودند و موسیقی خوبی هم برای كارها ساخته شده بود كه به نظرم می‌توانست مجموعه خوبی از آب دربیاید.


تجربه‌گرا، نه حرفه‌ای
قطعا خوانندگی كاری نیست كه بخواهم در آینده دنبال كنم اما اگر در همین زمینه دكلمه كار خوبی پیشنهاد بشود كه فضایی مشابه این آلبوم داشته باشد و تیمی حرفه‌ای و خوب آن را تولید كنند، بدم نمی‌آید این شكل كار را هم تجربه كنم. خوانندگی كاری حرفه‌ای است و نیاز به صرف زمان و انرژی لازم دارد؛ در حالی كه كار اصلی من بازیگری است و من نمی‌خواهم بدون توانایی كامل وارد این حیطه شوم.


عكس‌هایی برای خودم
عكاسی رشته من بود و به عكاسی علاقه داشتم. چون برادرم مسعود، عكاس سینما و تلویزیون بود و از بچگی همیشه با لذت خاصی دوربین او را نگاه می‌کردم. عكاسی را هم بیشتر نزد مسعود یاد گرفتم تا دانشگاه. ولی هیچ‌وقت نگاهی حرفه‌ای به مقوله عكاسی ندارم چون یک علاقه‌ شخصی است و فقط برای خودم عكس می‌گیرم و عكس‌هایم را تا به حال به جایی ارائه نكرده‌ام.


شروعی برای فیلمسازی
عكاسی برای من به نوعی مقدمه‌ای برای ورود به كارگردانی هم بود. هرچند از همان دوران نوجوانی و جوانی كه با تدوین شروع كردم، همیشه دلم می‌خواست فرصتی پیش بیاید تا به كارگردانی وارد شوم. در این سال‌ها كارهای كوتاهی هم ساخته‌ام كه در كنار تكنیك‌های مختلف عكاسی كه آنها را در تصاویر متعددی تجربه كرده‌ام، این کارها به من كمك كردند نگاه خودم را در فیلمسازی داشته باشم.


استفاده از تجربه‌ها
فعلا برای آنكه بگویم در آینده می‌خواهم كارگردانی را دنبال كنم یا همان بازیگر بمانم زود است. ساخته‌های من فعلا در حد تجربه‌گرایی هستند اما نگاهم به آن كاملا جدی است و دنبال این هستم از آموخته‌هایم در عكاسی و آنچه در این مدت از بازی در سینما، تلویزیون و مخصوصا تئاتر آموخته‌ام در كار كارگردانی استفاده و خودم را به عنوان یك فیلمساز تثبیت كنم.


مدرسه دوست‌داشتنی تئاتر
تئاتر برای من مدرسه است و هنوز وقتی به تئاترشهر یا سالن‌های دیگر می‌روم واقعاً حس مدرسه رفتن را دارد. حس عجیبی مرا می‌گیرد. البته فشاری هم كه به آدم در تئاتر وارد می‌شود دوست دارم. اما درکل خیلی فضای خوبی است.


در مسیر حرفه‌ای شدن
وقتی حرفه‌ای می‌شوی، كار می‌كنی، در روند قرار گرفته‌ای و مسیر را طی می‌كنی چیزهایی یاد می‌گیری كه همان‌ها نشان‌دهنده حرفه‌ای شدن توست. در انتخاب تو، نوع نگاه تو و. . . وقتی آقای ایكس را می‌بینی كه به جایگاهی رسیده، مطمئناً برخورد حرفه‌ای اوست كه او را به این جایگاه رسانده است. وقتی شنا بلد باشی می‌توانی تا آن سوی رود بروی. . .

اخبار فرهنگی و هنری - مجله زندگی ایده آل ، برترین ها

 گرد آوری مطالب : iranbanou.com


کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه