نقاشی “سهراب سپهری” گران ترین نقاشى ایران

چهارمین حراج تهران در حالی روز هشتم خرداد٩٤ در هتل پارسیان آزادى برگزار شد که مجموعه فروش ٢١ میلیارد و ٤٠ میلیون تومانى ١٢٥ اثر هنرى کوردی زرین را برای تاریخ هنر ایران رقم زد و نقاشی سهراب سپهری گران ترین نقاشی شد.

در حضور ٨٠٠ خریدار و هنر دوست، هنر ایران حائز رکورد هاى بین المللى فروش شد. بار دیگر نقاشى از سرى تنه درختان سهراب سپهرى با رقم قابل توجه دو میلیارد و ٨٠٠ میلیون تومان گرانقیمت ترین اثر هنرى به فروش رسیده در داخل کشور در سراسر تاریخ هنر کشورمان شد؛ با دستیابى به مجموع فروش ٢١ میلیاردى ( بیش از ٦ میلیون دلار در یک شب) هنر ایران همه رکوردهاى مجموع فروش خود در اقصى نقاط دنیا را شکست و در یک ابتکار تازه با ارائه ١٢ اثر هنرى کلاسیک و سنتى بخش مغفول مانده از تاریخ هنرمان را به بازار رسمى هنر پیشنهاد داد؛ از همین روست که دکتر علیرضا سمیع آذر ، رییس حراج تهران خرسند است همه این اتفاقات مهم در پایتخت کشورمان رخ داده است و تاکید مى کند: حراج تهران خاستگاه فرهنگى دارد و قصد دارد گنجینه هنر و میراث هنرى ایران را ضمن معرفى با ارزش افزوده به دنیاى هنر پیشنهاد کند؛ و رضا کیانیان مجرى حراج تهران از نقد برخى به حراج تهران ابراز شگفتى مى کند و مى گوید از هر زاویه اى بنگریم حراج تهران به نفع همه است و متوجه نشدم چرا برخى به این رویداد خرده مى گیرند و حسین پاکدل که براى نخستین بار آثار کلاسیک حراج را چکش زد حراج تهران را امر مبارکى مى خواند که کمتر کشورى در دنیا چنین امکانى در اختیار دارد.
در این شب طلایى هنر ایران در یک حراج کاملا ایرانى دو تابلوى نقاشى از سهراب سپهرى دو رکورد نخست را با عبور از میلیارد از آن خود کرد؛ رکورد دوم او یک نقاشى دیگر و کوچک تر از سرى تنه درختان، یک میلیارد و ٧٠٠ میلیون تومان چکش خورد؛ اما رکورد سوم همه را غافلگیر کرد: یک اثر زیبا از منوچهر یکتایى ٩٥٠ میلیون تومان فروخته شد؛ نقاشى از طبیعت بى جان بهمن محصص با فروش ٧٢٠ میلیون تومان جایگاه چهارم و نقاشى انتزاعى از سهراب سپهرى با فروش ٧٠٠ میلیون تومان حائز جایگاه پنجم شد.
 
رضا کیانیان
در چهارمین حراج تهران تابلوى دو قطعه اى آیدین آغداشلو ٥٥٠ میلیون، یک چهره قاجارى از کمال الملک ٥٠٠ میلیون تومان، مجسمه یادمان شماره ١ براى کلمه هیچ ٥٠٠ میلیون تومان، آثارى از حسین زنده رودى و نیز على اکبر صادقى هر یک ٤٥٠ میلیون تومان، نقاشى هایى از کوروش شیشه گران و رضا درخشانى هر یک ٣٦٠ میلیون تومان، اثر عشاق تناولى و نقاشى کوزه فرهاد مشیرى ٣٥٠ میلیون تومان و تابلوى زیباى «الله» سیدمحمد احصایى ٣٤٠ میلیون تومان ، نقاشى انتزاعى از فریده لاشایى و نیز مسعود عربشاهى هر یک  ٣٢٠ میلیون تومان، سه اثر از احصایى،ابوالقاسم سعیدى و درخشانى هر یک ٣٠٠ میلیون تومان چکش خوردند.
در این شب پنج اثر بالاى ٢٠٠ میلیون تومان فروخته شدند: یک اثر کلاسیک از «حسن زرین قلم»که ثابت مى کند بیش از یک قرن پیش نقاشى خط خلق مى کرد ٢٦٠ میلیون ، نقاشى از بهجت صدر ٢٦٠،اثرى دیگر از شیشه گران ٢٤٠ میلیون، یک هیچ کوچک ایستاده تناولى ٢٢٠ میلیون و عربشاهى ٢٢٠ میلیون تومان فروخته شدند.
٢٨ اثر در چهارمین دور این حراجى بالاى ١٠٠ میلیون تومان به فروش رسیدند:  نقاشى ناصر عصار ١٩٠ میلیون، چهار اثر منصور قندریز ، رضا مافى ، نصرالله افجه اى و ژازه تباتبایى هر یک  ١٨٠ میلیون، دو اثر بهمن محصص و منوچهر یکتایى  هر یک ١٧٠ میلیون، چهار اثر میرزاعبدالمطلب(نقاش باشى) ، مهدى ویشکایى، هوشنگ پزشک نیا و نصرالله افجه اى هر یک ١٦٠ میلیون، چهار اثر مارکو گریگوریان، ژازه تباتبایى، قاسم حاجى زاده و شهریار احمدى هر یک ١٥٠ میلیون، ناصر عصار ١٤٥ میلیون، سه تابلو از حسین کاظمى،صداقت جبارى و سیراک ملکونیان هر یک ١٤٠ میلیون، چهار اثر سونیا بالاسانیان، هوشنگ پزشک نیا، مهدى ویشکایى و پروانه اعتمادى هر یک ١٢٠ میلیون، سه اثر مرتضى ممیز، محسن وزیرى مقدم و لیلى متین دفترى هر یک ١١٠ میلیون تومان و سه اثر پرویز کلانترى، غلامحسین نامى و محسن سهیلى هر یک ١٠٠ میلیون تومان چکش خوردند.
نقاشی سهراب سپهری
٢٦ اثر بالاى ٥٠ میلیون تومان چکش خوردند: هانیبال الخاص ٩٥، رضا مافى ٩٠، چهار اثر عباس کیارستمى ، نیکزاد نجومى، جعفر روحبخش و بسم الله جلیل رسولى هر یک ٨٥ میلیون، جواد حمیدى هر یک ٨٠، سه اثر بهمن دادخواه، محمود جوادى پور و حامد صدرارحامى هر یک ٧٥ ، چهار اثر افشین پیرهاشمى ، نصرت الله مسلمیان، اسماعیل آشتیانى و جعفر پتگر هر یک ٦٥، چهار اثر على محمد حیدریان، بیتا وکیلى، ایرج کریم خان زند و محمود سبزى هریک  ٦٠، پنج اثر منصوره حسینى، عباس کیارستمى، على رخساز، تاها بهبهانى و پویا آریان پور هریک  ٥٥ ، سه اثر على شیرازى ، مهرداد صدرى و مهرداد محب على هر یک ٥٠ میلیون تومان.
دقایقى پس از چهارمین حراج تهران، دکتر علیرضا سمیع آذر مدرس هنر و رییس حراج تهران ، رضا کیانیان و حسین پاکدل دو مجرى این حراج در یک کنفرانس خبرى به سوالات خبرنگاران پاسخ گفتند.
سمیع آذر با اعلام رشد ١٩٠ درصدى فروش حراج چهارم نسبت به سال قبل، این میزان رشد را یک امر کاملا بى سابقه در میان حراجى هاى دنیا خواند و ان را نشانه شوق و هیجان جامعه ایرانى براى حمایت از هنر و هنرمندان کشورشان ارزیابى کرد؛ او خبر داد فقط یک اثر در این حراجى به فروش نرسید و دو اثر نیز که در طول حراج به فروش نرسیدند هم با پیشنهاد خریدار و پذیرش فروشنده از طریق After Sale که در همه حراجى ها معمول است به قیمت کمینه فروخته شدند.
سمیع آذر سپس با تقدیر از زحمات رضا کیانیان ، هیجان و اقبال خریداران را مرهون تلاش او دانست و با تقدیر از حسین پاکدل به جهت اجراى بخش کلاسیک به نیابت از جامعه هنرى از تلاش آنها براى ارتقاى قیمت آثار هنرمندان تشکر کرد.
سپس رضا کیانیان، یکى از مجریان این رویداد، با انتقاد از برخى نقدهایى که این روزها از حراج تهران خوانده است پرسید چگونه تاثیرات مثبت و اهمیت حراج تهران را نمى بینند؟ او گفت: حراج تهران توانسته ارزى که از کشور براى خرید اثر هنرى خارج مى شد را در کشور نگاه دارد؛ دیگر لازم نیست هنرمندان براى فروش آثارشان روانه کشورهاى همسایه باشند؛ سرمایه دارانى را جذب کرده است که به جاى خرید و فروش سکه و دلار و تضعیف قدرت مالى اقشار ضعیف جامعه  ، در امر هنر سرمایه گذارى کرده اند و انگیزه خلق اثر هنرى افزایش یافته است و... لذا متوجه نشدم چرا از حراج تهران انتقاد مى کنند.
او ثمرات حراج تهران را نتیجه درایت دکتر سمیع آذر خواند که این سازماندهى تنها از او بر مى آمد؛کیانیان گفت که هسته اصلى این تحولات مثبت از زمان مدیریت دکتر سمیع آذر در موزه هنرهاى معاصر تهران شکل گرفت که توانست هنر ایران را در عرصه هاى بین المللى معرفى کند.
پاکدل درباره نخستین تجربه اجراى حراج گفت: پایین که نشسته بودم رضا کیانیان را با همه سالهاى بازیگرى اش در ایفاى یک نقش بزرگ دیدم؛ او توانسته بود با مهارت بسیار ویژه اى انبوه جمع حاضر را با خود همراه سازد و من خوشحالم که در یک نمایش بزرگ و فاخر یک نقش کوچک ایفا کردم و از این نقش بسیار لذت بردم.
در چهارمین حراج تهران ١٢٦ اثر از ١٠٩ هنرمند شامل ٨٤ نقاشى، ١٣ مجسمه، ٦ عکس و ٢٣ نقاشى خط عرضه شد که غیر از یک اثر، همه آثار به فروش رسیدند.
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه