پرورش تره فرنگی

 پرورش تره فرنگی

 تره فرنگی به نوعی فرم بزرگ شده ی پیازچه است که دارای طعم بهتر و ملایم تری است، این روش برای پرورش تره معمولی نیز مفید است.

تره فرنگی چیست؟

ممکن است شما سوال کنید که "تره فرنگی چیست؟" تره فرنگی‌ها با نام علمی (Allium ampeloprasum var. porrum)، عضوی از خانواده‌ی پیازها هستند و خویشاوندی نزدیکی با پیازها، سیر، موسیرها و پیازهای کوهی دارند. تره فرنگی‌ها برخلاف همتایان خود به جای پیازهای بلند دارای ساقه‌های بلند و باطراوت هستند. از ساقه‌ی تره فرنگی به عنوان جایگزینی برای پیاز در بسیاری از غذاها استفاده می‌شود.

چگونه تره فرنگی پرورش دهیم؟

تره فرنگی‌ها می‌توانند از طریق دانه و یا از طریق نشا کردن، پرورش پیدا کنند. زمانی که تره‌‌فرنگی را از طریق دانه پرورش می‌دهید، اغلب آسان‌تر است که کار پرورش را در داخل خانه آغاز کنید. اگرچه این گیاهان در برابر سرما مقاوم هستند اما یخبندان‌های سخت می‌تواند به گیاهان جوان آسیب برساند. دانه‌ها را در گلدان‌های جداگانه به منظور سهولت در انتقال آنها (انتقال از گلدان به باغچه)، حدود شش تا هشت هفته قبل از فصل رشد و یا در اوایل بهار، بکارید. زمانی که ارتفاع جوانه‌ها به 15 سانتی‌متر رسید، آنها را به باغچه منتقل کنید.
بهترین مکان برای پرورش تره فرنگی مکانی است که دارای نور کامل و خاک دارای کود و خوب زه‌کش شونده است. زمانی که تره قرنگی‌ها را در باغچه می‌کارید یک شیار کم عمق ( حدود 5 تا 10 سانتی‌متر) ایجاد کنید و گیاهان را به فاصله‌های 15 سانتی‌متری از هم، درون این شیار بکارید و مقداری خاک سبک به اطراف آنها اضافه کنید. اطمینان پیدا کنید که همه‌ی تره‌فرنگی‌ها را آبیاری کرده‌اید و سپس لایه‌ای از ماچ ارگانیک به خاک اضافه کنید.
در زمان رشد تره‌فرنگی با استفاده از خاک درون شیار، دور ساقه را بپوشانید تا رنگ ساقه‌ها روشن بماند. این روش بسیار مشابه روشی است که برای روشن نگه داشتن رنگ کرفس ها استفاده می‌شود.

برداشت کردن تره فرنگی

زمانی که ارتفاع تره‌فرنگی‌ها به اندازه‌ی طول یک مداد رسید، شما می‌توانید کار برداشت را شروع کنید. کار برداشت از تره‌فرنگی‌ها باید قبل از گل دادن گیاه انجام شود. این زمان بهترین زمان برای مصرف تره فرنگی است هر چند که می‌توان آنها را برای چند هفته درون یخچال نیز نگهداری کرد.
برای چه افرادی که از آشپزی لذت می‌برند یا حتی آنهایی که طعم ملایم پیازها را دوست دارند، به منظور تولید‌ی دائمی، دست به کار پرورش تره فرنگی نمی‌شوند؟!

مطلب کاشت انواع سبزی خوردن را اینجا مشاهده کنید.

پارسه‌گرد این مقاله را برای اولین‌بار در وب فارسی منتشر کرده‌است، لذا نقل مطلب بدون درج لینک فعّال پارسه‌گرد اخلاقی نیست.
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه