پرورش لیمو

پرورش لیمو

 اگر شما بتوانید نیازهای اساسی درخت لیمو را برآورده کنید،  می توانید به راحتی آن را پرورش دهید. 

لیمو از دیگر درختان مرکبات، بیشترین حساسیت را به سرما دارد. روش کاشت درخت لیمو پرورش لیمو - تصویر 2بسیار ساده است. با توجه به این موضوع، درختان لیمو باید نزدیک ضلع جنوبی خانه کاشته شود. این درخت‌ها نیاز به حفاظت از یخ زدگی دارند، نزدیک بودن آن‌ها به خانه موجب می‌شود تا از سرمای زیاد در امان باشند. این درختان به نور کامل خورشید برای رشد کافی نیاز دارند.

با این که درختان لیمو می‌توانند حتی خاک فقیر را نیز تحمل کنند، اما بهتر است خاک زهکشی خوب و کمی اسیدی داشته باشند. این درختان را باید در یک گودال کم عمق کاشت. خاک گودال را برای کاشت درخت بیرون بیاورید و با بلوک‌های بتونی یا بلوک‌های محکم اطراف آن را بالا بیاورید. آب‌ دادن کافی و مقداری مالچ به حفظ رطوبت کمک می‌کند. درختان لیمو نیاز به هفته‌ای یک بار آبیاری دارند. در صورت لزوم برای حفظ شکل و ارتفاع درخت، آن را هرس کنید.

تا زمانی که خاک بستر زهکشی خوبی داشته باشد و فضا برای رشد کافی باشد، پرورش درخت لیموپرورش لیمو - تصویر 3 کار ساده‌ای است. انتظار رشد 3 تا 5 متری را برای درخت لیمو داشته باشید. برای باروری و رشد لیموهای زیاد، همواره خاک را مرطوب نگه دارید.

درختان لیمو به نور زیادی نیاز دارند. ممکن است نیاز باشد در زمستان نور مورد نیاز آن‌ها را با کمک چراغ‌های فلورسنت تامین کنید.

اگر شما در منزل درختچه‌های لیمو دارید، در طول روز و در هوای گرم، آن‌ها را بیرون قرار دهید، در غیر این صورت زنبورعسل و حشرات دیگر قادر به گرده افشانی آن‌ها نیستند. بنابراین برای میوه‌های بیشتر و باروری درخت باید آن را در فصل تابستان و هوای گرم بیرون از خانه قرار دهید.

تکثیر درخت لیمو

می‌توانید درخت لیمو را با روش قلمه زدن، تکثیر دهید. برای قلمه زدن باید از یک شاخه 10 سانتی‌متری استفاده کنید که گل یا میوه هم نداشته باشد. 2 سانتی‌متر از پوست پایین قلمه را جدا کنید و آن را در خاک مرطوب قرار دهید. همچنین از دانه‌ها نیز می‌توانید برای پرورش درختان بیشتر استفاده کنید. برای استفاده دانه، باید آن را از دل یک میوه لیمو خارج کنید و سپس حدود 8 ساعت در آب خیس کنید. بعد آن را در یک گلدان خوب با زهکشی مناسب قرار دهید. با پلاستیک شفاف روی آن را بپوشانید. گلدان را در یک محل آفتاب گیر قرار دهید. منتظر باشید تا حدود 15 تا 30 سانتی‌متر رشد کند، بعد آن را به گلدان بزرگ‌تر یا خاک باغچه انتقال دهید.

آموزش باغبانیپرورش لیمو - تصویر 4 و پرورش میوه و سبزیجاتپرورش لیمو - تصویر 5 مختلف را در اینجا ببینید.

پارسه‌گرد این مقاله را برای اولین‌بار در وب فارسی منتشر کرده‌است، لذا نقل مطلب بدون درج لینک فعّال پارسه‌گرد اخلاقی نیست.
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه