پرورش موز

 پرورش موز

اگر علاقه مند به کاشت و پرورش درخت موز از نوع با استقامت آن هستید این مطلب می تواند به شما در پرورش این میوه گرمسیری کمک کند.

آیا به برگ‌های شاداب گرمسیری علاقه دارید؟ حتی اگر زمستان‌های سردی داشته باشید گیاهی وجود دارد که کمک می‌کند تا منظره‌ی باغ شما تبدیل به بخشی از طبیعت گرمسیری هاوایی شود.

جنس Musa نوعی از موز مقاوم است که به خوبی رشد می‌کند. از آنجایی که بیشتر نمونه‌های درختان موز مقاوم به ارتفاع 4 تا 6 متر می‌رسند، بنابراین برای پرورش این گیاه نیاز به فضای مناسبی دارید.

پرورش موز

درختان موز مقاوم علاقه دارند که در نور کامل تا نیم سایه قرار بگیرند و خاک خوب زه‌کشی شده و همچنین مرطوب باشد. درخت موزپرورش موز - تصویر 2 برخلاف اینکه آن را به عنوان درخت می‌شناسند، در واقع یک گیاه دائمی است (بزرگترین گیاه در جهان). آن قسمتی از این گیاه که شبیه تنه‌ی درخت است در واقع دسته‌ای از برگ‌های فشرده به هم هستند. در گیاه شناسی به این نوع از تنه‌ی درخت، شبه ساقه می‌گویند که به معنی ساقه‌ی کاذب است. تمام رشد گیاه در درون ساقه‌ی کاذب اتفاق می‌افتد مانند زنبق اختر.
برگ‌های غول پیکر درخت موز مقاوم که در برخی از گونه‌ها ممکن است به 3 متر هم برسند، یک هدف کاربردی دارند. زمانی که طوفان‌ها و گردبادهای گرمسیری رخ می‌دهد، دور تا دور برگ‌ها پاره می‌شود. اگرچه ممکن است ظاهر گیاه کمی بد شکل شود اما این پارگی‌ها موجب می‌شود که برگ‌های درخت موز در بادهای شدید از جا کنده نشوند. تکثیر کردن درخت موز به وسیله‌ی تفریق یا جدا کردن بوته انجام می‌شود که برای این کار احتیاج به یک بیل با لبه‌های تیز و دسته‌ای محکم است.

انواع‌ درخت موز مقاوم

انواع درختان موز مقاوم 

  • Musa basjoo که دارای بیشترین تنوع است و اکثریت موزهای مقاوم را شامل می‌شود.
  • Musella lasiocarpa یا موز کوتوله، یکی از انواع درختان موز است که دارای میوه‌های زرد غول پیکر و شبیه به کنگر فرنگی است
  • Musa velutina یا موز صورتی که سریع شکوفه می‌دهد و از این رو مستعد میوه دادن است. (اگرچه میوه‌های آن دارای هسته‌های زیادی است که برای خوردن مناسب نیست)

این گونه‌های بدون میوه‌ی موز از قرن سیزدهم تا‌کنون در جزیره‌ی Ryukyu ژاپن، پرورش داده شده است و از فیبرهای شاخه‌های آنها در بافتن پارچه و حتی در ساخت کاغذ استفاده می‌شود.
از لحاظ جنبه‌ی زینتی، درخت موز مقاوم در کنار گیاهان یک ساله که دارای برگ‌هایی با رنگ‌های روشن هستند و دیگر گیاهان گرمسیری مانند گل اختر و یا پیل گوش‌ها (گیاهانی دارای برگ‌های بزرگ و قلبی شکل)، ترکیب فوق‌العاده‌ای را ایجاد می‌کنند.

مراقبت از درخت موز در فصل زمستان

مراقبت از درختان موز در زمستان، کار آسانی است. درختان موز مقاوم به سرعت رشد می‌کنند و در یک فصل به طول 4 متر با برگ‌های 15 سانتی‌متری می‌رسند. زمانی که اولین دوره‌ی سرما اتفاق می‌افتد، درخت موز از بین می‌رود و روی زمین می‌افتد. برای اینکه درخت موز شما بتواند دوره‌ی سرما را تحمل کند، قبل از اولین دوره‌ی سرما، ساقه‌ها و برگ‌ها را قطع کنید تا فقط 20 تا 25 سانتی‌متر از گیاه در بالای خاک باقی بماند. در این زمان درخت موز نیاز به ستونی از مالچ با کیفیت دارد که روی قسمت باقی مانده از گیاه، ریخته شود. در بعضی مواقع، بسته به اندازه‌ی درخت موز ممکن است این ستون مالچ چندین متر ارتفاع داشته باشد. جهت سهولت در برداشتن مالچ در فصل بهار، بهتر است که یک قفس توری سیمی روی گیاه قرار دهید و سپس مالچ را بریزید. درختان موز مقاوم را همچنین می‌توان در درون گلدان کاشت که در آن صورت در فصل سرد این امکان وجود دارد که گیاه را به مکان گرم منتقل کنیم.

پارسه‌گرد این مقاله را برای اولین‌بار در وب فارسی منتشر کرده‌است، لذا نقل مطلب بدون درج لینک فعّال پارسه‌گرد اخلاقی نیست.
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه