پرورش گل ژربرا

پرورش گل ژربرا

برای پرورش گل ژربرا، این گل لطیف، دوست داشتنی و رنگی چند تا ترفند یاد بگیرید.

نکاتی برای پرورش گل ژربرا در منزل

اکثر ما با گل بابونه ترانسوال یا بابونه ژربرا (Gerbera) آشنا هستیم، گل ژربرا با درخشندگی خاص خود، شکوفه‌های ماندگار، ساقه کوتاه، شاخ و برگ سبز روشنش بسیار مورد توجه است. گل‌های ژربرا در خارج از منزل نیز نسبتاً به سادگی رشد می‌کنند. اما پرورش آن در داخل منزل ترفندهای خاص خود را دارد. این گیاهان، اغلب به عنوان هدیه داده می شوند و معمولاً در سال یکبار گل می‌دهند قبل از آن که پژمرده شوند. اگر بتوانید آن را در شرایط مطلوب پرورش دهید گل ژربرا ممکن است برای 2 یا 3 سال باقی بماند.

چگونه گل ژربرا را در داخل منزل پرورش دهیم؟

گل ژربرا نیاز به یک ترکیب خاص از نور و درجه حرارت معتدل دارد. قراردادن گلدان آن کنار پنجره‌های آفتابگیر ممکن است به دلیل گرمای زیاد، باعث سوختن برگ‌های آن شود. اما بدون داشتن نورکافی هم گیاه، گل نمی‌دهد.
نورآفتاب در هنگام صبح، اغلب بسیار مناسب است. اما مطمئن شوید که گیاه از نورآفتاب در هنگام بعداز ظهر کاملا" محافظت شود. البته گل ژربرا تحمل بسیار خوبی در برابر هوای خنک نیز دارد و مدت زمان بیشتری در دمای بالای 21 درجه سانتی گراد باقی می‌ماند.
اگر این گیاه در مقابل نورغیرمستقیم قرارداده شده است، مطمئن شوید که در تمام طول روز نور به آن برسد. یک لامپ یا نور مناسب در بالای آن روشن نمایید که مکمل نور موجود شود. به خصوص در فصل زمستان.

مراقبت و نگهداری گل ژربرا در داخل منزل

اگر بتوانید نور کافی برای شاداب نگه داشتن این گل را فراهم نمایید. نگهداری گل ژربرا در داخل منزل بسیار ساده است.
زمانی که در سطح خاک احساس خشکی کردید این گیاه را به اندازه کافی آبیاری کنید و اجازه دهید آب کاملاً جذب آن شود، قبل از اینکه آن را در داخل زیرگلدانی قراردهید، تا از زیر آن آب چکه نکند. البته ممکن است این گیاه در خاک خیس زودتر خراب شود.
هنگامی که آن را آب می دهید مراقب باشید تا برگ‌های آن به طور کامل خشک باشد. در ماه‌های زمستان به میزان کمی آن را آبیاری کنید، اما اجازه ندهید که خاک نیز خیلی خشک شود.
تغذیه ماهانه در فصل بهار و تابستان و کودهی منظم برای این گل و برگ‌های آن بسیار مفید است و همچنین کودکافی در فصول پاییز و زمستان.
اگر این گل در مکان مناسب و تمیز نگه‌داری شود قبل از آنکه پژمرده شود خیلی سریع گل می‌دهد. گلهایی که همه شبیه هم هستند. تنها اگر لازم است شاخ و برگ‌های زرد و خراب آن را جدا کنید.
اگر تعداد گلهای آن زیاد و نامنظم شد، هر زمان از سال می توانید آن را در گلدان بزرگتری قرار دهید.

پارسه‌گرد این مقاله را برای اولین‌بار در وب فارسی منتشر کرده‌است، لذا نقل مطلب بدون درج لینک فعّال پارسه‌گرد اخلاقی نیست.
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه