پرورش گل کوچولوی چشم آبی

پرورش گیاه کوچولوی چشم آبی

گل کوچولوی چشم آبی به همین نام جالب در ایران نیز شناخته شده است؛ این گل می‌تواند فضای باغچه شما را بسیار زیبا و دل انگیز کنند و پروانه‌ها را سمت خود بکشاند.

گل کوچولوی چشم آبی بومی کالیفرنیا به خصوص منطقه‌ی باجا (Baja) است اما این گیاه به عنوان گیاه یک ساله، در بسیاری از دیگر مناطق ایالات متحده نیز رشد خوبی دارد. یاد بگیرید که چطور گیاه کوچولوی چشم آبی را پرورش دهید تا نمایشی فوق‌العاده از گل‌های سفید یا آبی ملایم که موجودات مهم گرده افشان کننده‌ی باغ را به خود جذب می‌کند، داشته باشید. پروانه‌ها، زنبورها و دیگر حشرات مفید، از شهد گل‌ها به عنوان غذای خود استفاده می‌کنند. حضور گیاه کوچولوی چشم آبی به شما این اطمینان را می‌دهد که حشرات مفید در حیاط شما بمانند تا به گرده افشانی دیگر گل‌ها و سبزیجات، کمک کنند.

گل کوچولوی چشم آبی

کوچولوی چشم آبی (Nemophila menziesii) گستردگی کمی پیدا می‌کند و به حالت بوته مانند است. دارای ساقه‌های ترد و شاداب و گل‌های شش گلبرگی منحنی شکل آبی رنگ است. این گیاهان ممکن است به ارتفاع 15 تا 30 سانتی‌متر و عرض بیش از 30 سانتی‌متر برسند. گل‌های آبی آن، رنگی ملایم و لطیف دارند که در ترکیب با دیگر گل‌ها به عنوان یک گیاه خودروی بومی باغ، حضور چشمگیری به نمایش می‌گذارند. گیاه کوچولوی چشم آبی در اواخر زمستان در مناطقی که دمای هوا معتدل است گل می‌دهد و گل‌دهی این گیاه تا اواخر بهار و اوایل تابستان ادامه پیدا می‌کند.
گیاه کوچولوی چشم آبی یک گیاه فوق العاده برای کاشت در صخره‌ها و گلدان‌ها به عنوان گیاهی برای مرزبندی در باغ‌های یک ساله است. این گیاهان بعد از آب شدن برف و یخ، یکی از اولین گیاهان یک ساله رنگی هستند که در باغ ظهور پیدا می‌کنند. کوچولوی چشم آبی در کالیفرنیا و مناطق خشک، گیاهی خودرو و بومی است. آنها یک عضو مهم مناطق صخره‌ای هستند که به عنوان گیاهان باغ نیز به راحتی قابل پرورش و نگهداری هستند.

چگونه کوچولوی چشم آبی پرورش دهیم؟

گیاه کوچولوی چشم آبی به راحتی از طریق دانه پرورش پیدا می‌کند. برای کاشت این گیاه محلی را پیدا کنید که نور کامل تا نیم سایه داشته باشد و دارای سرپناهی برای در امان ماندن گیاه از وزرش بادهای خشک باشد.
این گیاه در بستر‌های ماسه‌ای و شنی به خوبی رشد می‌کند و کم و بیش دارای تحمل در برابر خشکسالی است. در حقیقت، خاک ماسه‌ای سبک به دلیل زهکشی خوب، بهترین بستر را برای دانه‌ی این گیاه فراهم می‌کند. قبل از کاشت دانه‌های کوچک، صبر کنید که دمای خاک گرم شود و به نزدیک به 60 درجه فارنهایت(16 درجه سانتی گراد) برسد. دانه‌ها را در زیر یک لایه‌ی نازک 5 سانتی‌متری از خاک، بکارید.
این گیاه در مناطقی که دارای آب و هوای سرد و روزهای کوتاه است در عرض 7 تا 10 روز شروع به جوانه زدن خواهد کرد. تا زمان جوانه زنی، بستر دانه را کمی مرطوب نگه دارید.
کاشت از طریق دانه به سهولت قابل انجام است اما این گیاه به خوبی نشا نمی‌شود. خوشبختانه، این گیاه به راحتی کشت داده می‌شود و به سرعت برداشت می شود.

مراقبت از گل کوچولوی چشم آبی

پارسه‌گرد این مقاله را برای اولین‌بار در وب فارسی منتشر کرده‌است، لذا نقل مطلب بدون درج لینک فعّال پارسه‌گرد اخلاقی نیست.
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه