چه موقع سرماخوردگی فقط یک سرماخوردگی ساده نیست؟

چه موقع سرماخوردگی فقط یک سرماخوردگی ساده نیست؟

 

مترجم: حمید وثیق زاده انصاری
منبع: راسخون
 

آیا دیگر آبریزش بینی و عطسه‌های پی در پی فقط علائم یک سرماخوردگی ساده نیستند؟ چه می‌شود اگر پشت تمام آن علائم معمول سرماخوردگی چیز دیگری کمین کرده باشد؟ مقاله زیر را بخوانید تا پی ببرید که چه موقع یک سرماخوردگی شما چیزی بیشتر از فقط یک سرماخوردگی ساده است.
آیا به تمام آن عطسه کردنها عادت کرده‌اید و تمام آن فین فین کردن‌ها را به عنوان همراهان همیشه حاظر به حساب می‌آورید؟ آیا بعد از گذشت یک هفته از شروع سوزش سقف دهانتان، آن لرزهای گاه و بیگاه حاضر به رفتن نیستند؟ خب، به نظر می‌رسد ظاهراً یک سرماخوردگی که بیش از اندازه طولانی شده ممکن است با گذشت زمان به چیز ناگواری تبدیل شده باشد ـ می‌تواند هر چیزی باشد، از ورم حاد نه چندان تهدید آمیز سینوسها تا آنفولانزای خوکی بسیار مهلک! بسیار خوب، قصد نداشتم شما را بترسانم، اما اگر ترس این آگاهی را به شما القاء کند که بتوانید سلامتیان را حفظ کنید (و احتمالاً جان شما را نجات دهد)، توصیه می‌کنم که بترسید ـ خیلی بترسید ـ و با توجه زیاد به مطالبی که در ادامه‌ی این مقاله گفته می‌شود! پی ببرید که چه زمان یک سرماخوردگی مهمتر از یک سرماخوردگی ساده است.

چه موقع سرماخوردگی فراتر از یک سرماخوردگی معمولی است؟

تحت شرایط عادی، سرماخوردگی چه مدت طول می‌کشد؟ خوب، مدت زمان یک سرماخوردگی عادی 7-5 روز است که چنانچه فردی که از این بیماری رنج می‌برد دارای سلامت طبیعی و سیستم ایمنی نسبتاً نیرومندی باشد، بیماری او تحت هیچ شرایطی نباید بیشتر از 10 روز به طول بیانجامد. در افرادی که سیستم ایمنی بدنشان تا حدودی ضعیف‌تر است (با توجه به برخورداری از سلامت ضعیف‌تر در نتیجه‌ی وجود عفونت‌های دیگری که در این فرد وجود دارد و یا بعلت تجویز آنتی بیوتیک‌ها، قرص‌های ضد بارداری و یا هر گونه دارویی که سیستم ایمنی بدن را ضعیف می‌کند)، عود یک سرماخوردگی معمولی ممکن است حدوداً دو هفته زمان ‌برد تا رفع شود. با این حال، بسته به سلامت فردی و سیستم ایمنی شخص، هر سرماخوردگی که فراتر از دوره مذکور طول بکشد، بایستی بیشتر از یک سرماخوردگی ساده در نظر گرفته شود. بنابراین، علائم مشترکی که میان عارضه‌های دیگر با یک سرماخوردگی وجود دارند، (مانند تب، گلودرد، آبریزش بینی، ضعف، سرفه، سردرد، و غیره)، می‌تواند به ظاهر مسئول طولانی شدن سرماخوردگی معمولی باشد؟ در زیر نام برخی از مهمترین احتمالاتی را آورده‌ایم که باعث می‌شوند سرماخوردگی‌ بیشتر از حد معمول به طول بیانجامند در حالیکه بدن را تحت پوشش ظاهر فریبند‌ه‌ی خود قرار داده‌ است.

سینوزیت حاد: بیشتر علائم این عارضه با سرماخوردگی معمولی یکسان است، علائمی همچون گرفتگی و آب ریزش بینی، سرفه، تب، سردردهای خفیف و گاه به گاه، کاهش حس بویایی، و غیره. علائم مضاعفی که باعث هویدا شدن این عارضه می‌شوند شامل درد و کمی التهاب در مناطق سینوس، مانند نواحی اطراف چشم و مناطق گونه در اطراف بینی، و ... می‌باشند. گلودرد و آبریزش بینی نیز معمولاً وجود دارد.
آنفلوانزای فصلی: علاوه بر تمام علائم مربوط به سرماخوردگی، به احتمال زیاد آنفلوانزای فصلی در اکثر دوره‌های فصلی شما را با تب و لرز از پا در می‌آورد. همچنین، علائمی مانند درد عضلانی، خستگی، سرفه و گلو درد، به احتمال زیاد چنانچه مبتلا به آنفولانزا باشید، شدیدتر خواهد بود. در مواقع نادر، حالت تهوع و اسهال و استفراغ نیز می‌تواند این بیماری را همراهی کند.
آنفولانزای خوکی: اگر چه نسبت شیوع همه گیر آن به طور قابل توجهی در این اواخر کاهش یافته است، هنوز هم موارد تصادفی از آنفولانزای خوکی در نقاط مختلف جهان گزارش شده است. علائم آنفولانزای خوکی کمابیش شبیه علائم سرماخوردی معمولی و آنفولانزای فصلی است. با این حال، بروز مسائل گوارشی مانند تهوع و ناراحتی دستگاه گوارش، که در آنفلوانزای فصلی بسیار نادر است، تا حدی در آنفولانزای خوکی بیشتر و مشخص‌تر است.

چه موقع سرماخوردگی فقط یک سرماخوردگی ساده نیست؟
ذات الریه: هر چند که عفونت دستگاه تنفسی تحتانی و ریه‌هاست، اغلب دارای علائمی مانند سرفه، خلط فراوان و تب بوده، که ممکن است با سرماخوردگی معمولی اشتباه گرفته شود. درد قفسه سینه بهنگام سرفه معمولاً یک شاخص روشنی است که نشان می‌دهد این بیماری چیزی فراتر از یک سرماخوردگی ساده است که شما را از پا انداخته است!
آنفلوانزای مرغی: دیگر یک عفونت معمولی نیست، بیشتر علائم آنفلوانزای مرغی (مانند آبریزش بینی، گلو درد، سرفه، تب، سردرد، درد عضلانی، و غیره) همانند سرماخوردگی معمولی و آنفولانزای فصلی است. با این حال، اگر اسهال و مشکلات تنفسی با علائم فوق همراه باشد، قطعاً از یک سرماخوردگی فراتر بوده و آنفولانزای مرغی می‌تواند مقصر واقعی باشد.
برونشیت حاد: به لحاظ تکنیکی عفونت ویروسی نایژه با التهاب غشاهای مخاطی آن مشخص می‌شود، علائم برونشیت حاد عبارتند از گرفتگی بینی، گلو درد، آبریزش بینی، تب خفیفِ گاه و بیگاه و افزایش تولید خلط. با این حال، داشتن مشکل تنفسی و صدای خس خس به همراه علائم اختلال در تنفس (به خصوص به هنگام خواب یا دراز کشیدن بر روی پشت) احتمال بیشتری دارد که برونشیت حاد باشد تا یک سرماخوردگی. اغلب، یک دوره سرماخوردگی طولانی مدت یا هر یک از بیماریهای تنفسی دیگری که در بالا ذکر شد، می‌تواند به برونشیت حاد تبدیل شود.
گمان می‌کنم، این پاسخی باشد با جزئیات روشن، به سئوالی که در عنوان آمده است. دفعه بعد که آن فین فین کردنها و خِر خِرهای مرطوب بیش از زمانی که قبلاً اتفاق می‌افتاد طول بکشد، طولانی شدن دوره بیماری را جدی بگیرید و بلافاصله به پزشک مراجعه کرده، تا از شر هرآنچه که پشت علائم بی ضرر سرماخوردگی معمولی نهفته باشد، خلاص شوید. 

 

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه