چگونه در خانه­ برنج بکاریم؟

چگونه در خانه­ ی خود برنج بکاریم؟

برنج، یکی از قدیمی­‌ترین و مورد استقبال­‌ترین غذاها در جهان است که به‌غیر از شالیزار شما می‌توانید در منزل نیز پرورش دهید.

در کشور ژاپن و اندونزی، برنج برای خود دارای بت و الهه است. برنج برای رشد و  بارآوری به چندین تن آب به علاوه­‌ی شرایط آب و هوایی گرم و آفتابی نیازمند است. این امر موجب شده است تا کاشت برنج در همه‌­ی مناطق کره زمین میسر نباشد اما شما می‌­توانید به نحوی در خانه‌­ی خود، برنج پرورش دهید.

می­‌توانید برای خودتان برنج بکارید؟

زمانی‌که می­‌گوییم "به روشی" پس کاشت برنج در خانه قطعا میسر است، (مگر این‌که در پشت خانه­‌ی خود یک مزرعه­‌ی بزرگ شالی‌کاری داشته باشید!) اما بعید است که بتوانید محصول زیادی برداشت کنید. با این وجود، کاشت برنج در خانه یک پروژه‌ی سرگرم­ کننده و دوست­ داشتنی است. کشت برنج در خانه درون گلدان صورت می‌­گیرد بنابراین فضای زیادی را اشغال نمی­‌کند مگر این‌که شما تصمیم داشته باشید برای این کار از حیاط پشتی خانه استفاده کنید.

 این مطلب را بخوانید تا متوجه شوید که چگونه می‌­توانید در خانه­‌ی خود برنج پروش دهید.چگونه در خانه­ برنج بکاریم؟ - تصویر 2

چگونه برنج بکاریم؟

در مرحله­­‌ی اول، شما باید یک یا چند گلدان پلاستیکی بدون روزنه پیدا کنید. تعداد یک یا چند گلدان بستگی به این دارد که شما می­‌خواهید چه تعداد از این شبه مزرعه­‌های شالیکاری مینیاتوری درست کنید. در مرحله‌­ی بعد، بذرهای برنج را از یک فروشگاه لوازم باغبانی بخرید و یا برنج‌­های دانه بلند قهوه‌­ای رنگ را از فروشگاه­‌های مواد غذایی تهیه کنید. برنج‌­های آماده که به دلیل فرآوری رنگ­‌شان سفید نیست، بهترین گزینه هستند. سطل یا گلدان پلاستیکی را به اندازه‌­ی 15 سانتی­‌متر از خاک گلدانی یا خاک معمول��، پر کنید و روی خاک  به میزان 5 سانتی­‌متر آب بریزید. یک مشت پر از برنج دانه بلند را به گلدان اضافه کنید. برنج­‌ها در درون خاک ته نشین می‌شوند. گلدان را در محیط گرم و آفتابی قرار دهید و شب­‌ها آن‌را به مکانی گرم انتقال دهید.

از این زمان به بعد برنج‌­ها دیگر نیاز به مراقبت زیاد ندارند. میزان آب بر روی خاک را در حد 5 سانتی­‌متر یا بیشتر نگه دارید. زمانی‌که طول برنج­‌ها به 14 تا 15 سانتی‌متر رسید، سطح آب‌ را به 10 سانتی‌­متر افزایش دهید. سپس اجازه دهید که سطح آب در طول یک دوره­‌ی زمانی، خود به خود پایین برود. در شرایط ایده‌آل، نباید گیاه در زمان برداشت محصول،  درون آب قرار داشته باشد. اگر همه چیز خوب پیش برود، برنج بعد از 4 ماه آماده‌­ی برداشت است. رنگ ساقه‌­های برنج از سبز به طلایی تغییر می­‌کند که نشان دهنده‌­ی زمان برداشت محصول است. منظور از برداشت برنج، بریدن و دسته کردن خوشه­‌های افشانی است که به ساقه ها چسبیده‌­اند. برای برداشت برنج، ساقه­‌ها را ببرید و اجازه دهید تا خشک شوند. آن‌ها را درون روزنامه بپیچید و 2 تا 3 هفته در مکان گرم و خشک قرار دهید.

زمانی‌که ساقه‌­های برنج خشک شد، آن‌ها را درون فر با دمای پایین (زیر 200) به مدت یک ساعت برشته کنید. سپس شلتوک­‌ها (پوسته­ های برنج) را با دست جدا کنید. تمام شد! اکنون شما می‌توانید به وسیله‌­ی برنج­‌هایی که خودتان کشت کرده­‌اید، آشپزی کنید.

پارسه‌گرد این مقاله را برای اولین‌بار در وب فارسی منتشر کرده‌است، لذا نقل مطلب بدون درج لینک فعّال پارسه‌گرد اخلاقی نیست.
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه