کاهش رطوبت خانه و گلخانه

کاهش رطوبت خانه و گلخانه

آیا رطوبت هوای داخل خانه یا گلخانه به گیاهان آسیب می‌زند؟ چگونه می‌توانیم رطوبت درون محیط های بسته را کاهش دهیم؟

راه کارهای بسیار زیادی برای نگه داشتن رطوبت بالا در درون محیط‌های بسته به خصوص در مجاورت گیاهان که به رطوبت زیاد نیاز دارند (مانند گل‌های ارکیده)، وجود دارد. اما اگر رطوبت درون محیط‌های بسته بسیار زیاد باشد، چه کاری باید انجام داد؟ از زمانیکه روش‌های نوین عایق‌کردن خانه‌ها و گلخانه‌ها موجب بهبود هر چه بیشتر ایزوله و درزگیری محیط‌های بسته شده است، کاهش دادن رطوبت به یکی از موارد مهم و ضروری تبدیل شده است. رطوبت بالا نه تنها خطر آسیب دیدن خانه را افزایش می‌دهد بلکه موجب ایجاد مشکلاتی برای گیاهان‌تان نیز می‌شود.

آیا رطوبت بالا می‌تواند به گیاهان آسیب برساند؟

تعدادی از گیاهان متعلق به مناطق بسیار گرم و سوزان گرمسیری هستند و هیچ چیزی را بیشتر از هوای سنگین همراه با رطوبت که فرد معمولی به سختی در این هوا نفس می‌کشد، دوست ندارند. اما گیاهان داخل خانه‌ی شما جزء این گروه محسوب نمی‌شوند. رطوبت بالا در درون خانه‌ها به دلیل ایجاد افزایش در میزان رشد قارچ‌ها و بیماری‌های باکتریایی که غالبا برای آلوده کردن بافت‌های گیاهی به رطوبت بالا نیاز دارند، باعث ایجاد مشکلات جدی برای گیاهان درون خانه می‌شود.
همین امر در مورد گیاهان درون گلخانه هم صدق می-کند. کنترل کردن رطوبت درون گلخانه‌ها به منظور جلوگیری از تکثیر بیماری‌ها، امری ضروری و مهم است. پاشیده شدن آب که به دلیل شبنم شبانه در گیاهان رخ می‌دهد، خطر انتقال هاگ‌های بیماری‌زا را از گیاهان آلوده به گیاهان سالم اطراف، افزایش می‌دهد. بیماری‌های فعال می‌توانند گیاهان درون گلخانه‌ی شما را نابود کنند و زحمات چند ماهه یا چند ساله‌ی شما را از بین ببرند.

چگونه رطوبت درون محیط‌های بسته را کاهش دهیم؟

گاهی اوقات کاهش‌دادن رطوبت درون خانه‌ها کار بسیار ساده‌تری از کاهش دادن رطوبت درون گلخانه‌ها است به دلیل اینکه درون خانه‌ها آب به طور دائمی مانند آنچه که درون گلخانه‌ها رخ می‌دهد، به محیط اضافه نمی‌شود. مالکین خانه‌هایی که دارای رطوبت زیاد است باید دستگاه‌های سرمایشی و گرمایشی خانه‌ی خود را از نظر سالم بودن بررسی کنند زیرا این دستگاه‌ها در صورت سالم بودن، کمک بزرگی به ایجاد رطوبت مناسب در درون خانه‌ها می‌‌کنند.
بررسی لوله‌کشی‌های آب، زیر‌زمین، گربه‌رو‌ها و دیگر مناطقی که به صورت بالقوه سرد هستند ممکن است موجب شود تا یکی دیگر از منابع تولید رطوبت، شناسایی شود. اگر این سطوح نمناک هستند، مناطق خروج آب را عایق کنید تا از آسیب زدن به خانه و صدمه دیدن گیاهان‌تان جلوگیری شود.
صاحبان گلخانه‌ها راهکارهای دیگری برای کنترل رطوبت دارند و باید گردش هوای درون گلخانه را سریعا بیشتر کنند. آبیاری کمتر و زهکشی بهتر خاک گلخانه‌ها، موجب کم شدن رطوبت اضافی خواهد شد که در نهایت موجب بهبود رطوبت هوا می‌شود.
ایجاد گرمایش از کف برای گیاهان به منظور ایجاد یک خرد اقلیم (micro-climate)، از تولید شبنم روی سطح گیاهان جلوگیری خواهد کرد و خطر تکثیر بیماری‌ها را کاهش خواهد داد. 

پارسه‌گرد این مقاله را برای اولین‌بار در وب فارسی منتشر کرده‌است، لذا نقل مطلب بدون درج لینک فعّال پارسه‌گرد اخلاقی نیست.
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه